Kültür

En İyi 5 Basketbol Sinema Filmi

Basketbol birçok kişi tarafından ilgi ile takip edilen bir takım oyunudur. Basketbola gösterilen bu ilgi oyunun filmlere konu olmasını sağlamıştır. Basketbol filmleri listesi içinde basketbolu anlatan birçok film yer alır. Sporseverlerin keyifle izleyebileceği ve basketbolu konu edinen 5 filmi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  1. Coach Carter

Basketbol filmleri arasında bulunan ve çokça sevilen filmlerden biri Koç Carter filmidir. Damages, Shades of Blue, Nashville gibi dizilerle tanınan Thomas Carter bu filmin yönetmenliğini 2005 senesinde yapmıştır. Filmi genel hatları ile incelediğimizde eskiden çok başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter’ın, mezun olduğu Richmond Lisesinde basketbol koçu olarak işe başlayıp, gençlerin hayatına dokunmasını anlatır. Filmin başrolünde yer alan Samuel L. Jackson başarılı oyunculuğu ile izleyicilere etkileyici bir seyir keyfi sunar. Koç Carter, hayatlarında hiçbir şey başaramamış ve umudu basketbol olan öğrencilere dışarıda güzel bir hayat olduğunu ve her insanın bunu hak ettiğini anlatır. Film; disiplin ve inanç ile çok daha iyi şartlarda bir hayat yaşanabileceğini, hayat ne getirirse getirsin şansın her zaman var olduğunu ve kötü şeyler yaşansa bile iyi bir insan olunabileceğini etkili bir şekilde anlatır. Azmin zafere ulaşmada etkili bir yol olduğunu anlatan ve insanlara umut veren bu film basketbolu konu edinmekle birlikte birçok hayat dersini de içerisinde bulundurur. 

  1. Glory Road (Zafere Doğru)

En iyi basketbol filmleri arasında yer alan Glory Road, Türkçeye Zafere Doğru ismi ile çevrilir. 2006 senesinde James Gartner tarafından yönetilen film; ayrımcılığı, ırkçılığı ve öğrencileri konu edinir. Filmin başrolünde ise Hulk, An Unfinished Life ve Poseidon filmlerinden aşina olduğumuz Josh Lucas yer alır. Basketbol severlerin beğenisini toplayan film; Walt Disney Pictures , Jerry Bruckheimer Films , Texas Western Productions ve Glory Road Productions’ın sinema stüdyolarının ortak yapımı olarak geliştirildi. Filmin konusu filmseverleri görüş ayrılığına düşürse de Glory Road, Humanitas Ödülü dahil olmak üzere birçok ödüle aday olarak gösterildi ve 2006 yılında en iyi spor filmi ödülünün sahibi oldu. Filmde siyahlara karşı ırkçılığın en yüksek seviyede olduğu bir dönemde kimsenin takımına almak istemediği ve takıma almaya cesaret edemediği oyuncuları takımına seçen ve o oyuncular ile üniversiteler arası şampiyonalara katılan Don Haskins isimli öğretmenin hikayesi anlatılır. 

  1. The Basketball Diaries ( Basketbol Günlüğü )

The Basketball Diaries, Türkçe ismi ile Basketbol Günlüğü isimli film basketbol ile ilgili filmler arasında yer alır ve birçok seyircinin keyifle izlediği filmlerden bir tanesidir. Filmde Leonardo DiCaprio, Lorraine Bracco ve Mark Wahlberg gibi isimler rol oynar. 1995 yapımı olan filmin yönetmeni ise Scott Kalvert’dir. Drama filmi olarak kategorilendirilen bu yapım içerisinde basketbolu da bulundurur. Filmin seyirciyi bu kadar etkileyen bir içeriğe sahip olmasının sebebi ise Jim Carroll ile aynı ismi taşıyan otobiyografik kitaba dayanıyor olmasıdır. New York’ta çekilen film, şair ve uyuşturucu bağımlısı olarak bilinen Jim Caroll’ın çocukluğunda tuttuğu günlüklerin bir uyarlaması olarak karşınıza çıkar. 

  1. Winning Time Reggie Miller vs. The New York Knicks

Basketbol severlerin film listelerinde yer alan film, bağımsız ruh en iyi belgesel film ödülünün sahibi olan ve Crazy Love, Viva Baseball filmleri ile tanınan Dan Klores tarafından yönetilmiştir. Belgesel filmin konusu İndiana Pacers ve New York Knick arasında geçen rekabettir. Film, şutör guard pozisyonunda forma giyen Reggie Miller ve Miller’ın maçın son 9 saniyesinde yaptığı 8 sayılık performansı sayesinde takımın maçı kazanmasını anlatır. 

  1. Once Brothers ( Bir Zamanlar Kardeştiler )

Vlade Divac ve Drazen Petroviç hayranları tarafından büyük ilgi gören Bir Zamanlar Kardeştiler filminin yönetmeni Michael Tolajian’dır. 2010 senesinde çekilen film, her basketbolseverin izlemesi gereken belgeseller arasında yer alır. Filmde beraber büyüyen, basketbol oynayan ve aynı takımın formasını giyen Vlade Divac ve Drazen Petroviç’in hikayesi anlatılıyor. Filmin genel konusu ise bu ikilinin bir zamanlar yakın arkadaş olması ve Yugoslav savaşı sonrasında ayrılmak zorunda kalmalarıdır. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra iki farklı ülkenin vatandaşı olan yakın arkadaşlar bir daha hiç konuşmazlar. 1993 senesinde Drazen Petroviç trafik kazasında ölür. Filmin genel kısmında ise Divac’ın pişmanlıkları işlenir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu