Kültür

35 Dolar’lık Nike Swoosh’un Hikayesi

Logo yaratmak tamamıyla bir hikâye olabilir! En azından Nike için bu böyleydi. Dünyada artık herkes tarafından bilinen ve girişe ihtiyaç duymayan bir marka. Ama ilk başta, Nike kurucusu Phil Knight logonun etkisi hakkında oldukça kuşkuluydu. Bugün, ‘Swoosh’ dünyanın en akılda kalıcı logolarından biri haline geldi.

Washington, Oregon merkezli firmanın 1964’de Bill Bowerman ve Phil Knight’ın kurduğundaki ‘Blue Ribbon Sports’ du. 1971’de adı Nike’a çevirildi.

Yunan mitolojisinde Nike, zafer tanrıçası. Ve aynı zamanda artık bir markanın da kişiselleştirdiği ismi. Ve bundan sonra dönemde markanın gelecek temel tasarımını da göstermiş oldu: azim, hız ve kendinden emin bi şekilde hedefine ulaşmak. 

Yaratılış Hikayesi

Müstakbel ‘swoosh’ un temeli, firmanın adını aldığı tanrıça Nike’ın görünüşünden geliyor. Ama bunun soyutlaşmasında bazı sıkıntılar yaşandı, hiçbir profesyonel tasarımcının çalışması Phil Knight’ı tatmin etmedi. Ardından, Phil Portland Üniversitesinde tanıştığı ve markanın ilk kuruluşunda tasarımlarına yardımcı olan Carolyn Davidson’dan yardım istedi. Ve Nike logosunun hikayesi başladı. Caroly Davidson – Swoosh

Nasıl Çıktı Bu Logo?

Phil Knight, Carolyn’in resim kursunun ödemesini yapmak için paraya ihtiyacı olduğunu öğrendi ve kendisinden bir logo yapmasını ve her saat için 2$’lık anlaşma yaptı. Carolyn işi kabul etti ve logoyu yaparken odak noktaları ise markanın özünü göstermek ve eşsizliğini öne çıkarmaktı.

Carolyn Davidson’ın 1971’de toplam 17,5 saat’te tasarladığı ve 35$ aldığı logonun ilk adı ‘the strip’ di, sonrasında ise şimdiki bildiğimiz adı ile ‘swoosh’ oldu. Carolyn çizimi iki eğriyi birleştiriyordu, bu temelde birkaç sketch çalışması yaptıktan sonra beğenmeye başladı, dinamik ve sürekli hareketli gözüküyordu.

1983’de, Nike popüleritesini arttırdıktan sonr, Phil Knight, Carolyn için bir parti organize etti ve kendisine ‘swoosh’ logolu altın bir yüzük hediye etti ve günümüzde 1.5 milyon dolar değerinde hisse hediye etti. 

Logo’yu ilk kez ayakkabıda gördüğümüzde 1972 yılı olmuştu. Şirketin bunu tescilli hale getirmesi ise 1995’i bulmuştu. 

Logo’nun Yıldan Yıla Değişimi

Nike Logos 1964 – Present

1972: Siyah kenarları ile beyaz tik işareti. Üstünde ise el yazısı ile nike yazıyor. Tasarım beğenilmişti ama ürünlerde swoosh yüzünden nike yazısı okunamıyordu.

1978: Artık ‘Nike’ yazısı swoosh’un üstüdeydi, ve daha hacimli bir logo haline gelmişti ve yazı tipi de keskin hatlı bir yazı tipi haline geldi. 

1985: ikon yeniden markalaşma nedeni ile kırmızı beyaz hale geldi. Harflerin arasındaki mesafenin az da olsa artması ile birlikte logo biraz daha geniş hale geldi.

Günümüz: artık sadece ‘swoosh’ var ve rengi değişebiliyor. Biz ise tik’i gördüğümüz her yerde bunun Nike tiki ‘swoosh’ olduğunu biliyoruz. 

Nike Logosunun Temel Özellikleri 

  • Şekil

Swoosh’un şekli, yunan zafer tanrıçası Nike’ın kanadı şeklinde. Tasarımcı da zaten çizimlerini yaparken bunu hep aklında tutmuştu. Aynı zamanda mitolojik, kültürel ve tarihi kaynakları kullanarak insanları logoya bağlamayı hedefliyordu.

  • Renk

Nike Swoosh logosu yıllar boyu farklı renklerde gözüktü. İlk başlarda kırmızı ve beyaz renklerini kullandıktan sonra uzun yıllar koyu siyah olarak kaldı. Sonra mat turuncu hali markanın rengi olarak tanıtıldı. 

  • Font

Nike Simgesi bir ikon. Ama bir zamanlar sloganı ‘Just Do It’ logonun üstünde yer alıyordu. Bazende firmanın adı logoda gözüküyordu. Bunlar yer alırken kullanılan font ise birkaç ufak değişiklik ile ‘Future Bold Condensed Oblique’. K harfine özgünlük ve görünürlük kazandırmak için hafif bir eğim var. 1995’e kadar Nike yazısı ‘Futura Bold’ yazı tipi ile yazılıyordu.

1995’de Nike, markanın adını logodan çıkardı ve Nike Swoosh’u logoda markayı tanımlayan tek gösterge haline geldi.

İLK SWOOSH BİR FUTBOL AYAKKABISINDAYDI

Nike Swoosh’un gözüktüğü ilk ayakkabıysa günlük bir ayakkabı değil bir futbol ayakkabısıydı. 1971’de çıkan ‘The Nike’ futbol ayakkabısı. 16,95$ olan ayakkabı soğuk ve yağışlı hava koşullarında iyi performans sergileyemediği için o günün diğer markalarına karşı tutunamadı. İşte o zaman Nike futbol’dan ziyade koşu, tenis ve basketbol ayakkabılarında sağlam yer edinmek için çalıştı.

‘JUST DO IT’, BİR SERİ KATİLİN SON SÖZLERİ

Günümüzde ne zaman Nike logosunu görsek, aklımıza sloganı olan ‘Just Do It’ geliyor. Bu slogan 20. Yüz yılın en iyi 2 sloganı arasında yer alıyordu. 

Peki bu slogan nerden mi çıktı? Bu slogan bir seri katilin son sözlerinden ilham alındı. Sloganın sahibi Dan Wieden’ın dediğine göre, slogan’ı bulurken Utah katili Gary Gilmore’dan ilham almış. 1977’de 2 kişiyi soyduğu ve öldürdüğü için müebbet hapis cezası yiyen suçlu, iddialara göre cezası açıklanınca ‘let’s do it’ demiş. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu