Basketbol Ayakkabısı

Basketbol Ayakkabısı Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Basketbol ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım detaylar bulunur. Kendinize uygun ayakkabıyı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Basketbol Ayakkabısının Özellikleri

Basketbol ayakkabısı tercih etmek isteyen ancak bir basketbol ayakkabısı nasıl olur sorusu aklını kurcalayan kişiler için basketbol ayakkabısı özelliklerini bu yazımızda derledik. Popüler takım oyunları arasında yer alan basketbol oyunu, bu oyun için özel olarak tasarlanan ayakkabılar giyilerek oynanır.

Oyun sırasında yüksek performans ve verim elde edebilmek için basketbol ayakkabıları oyun hareketlerine uygun şekilde üretilir. Oyuncular maç boyunca hareket halinde oldukları için koşma, sıçrama ve dönme hareketlerine uyum sağlayabilecek özellikte olan ayakkabılar tercih edilir.

Basketbol ayakkabılarını diğer ayakkabılardan ayıran özelliklerin başında üst yüzeyinin yumuşak yapıda olması gelir. Yumuşak üst yapı, oyuncunun maç süresince rahat hareket etmesine imkan sunar. Ayakkabıların üst kısımları tasarıma göre farklılık göstererek yüksek, orta ya da düşük kesimde tasarlanır.

Ayak bileğini destekleyen yüksek kesim ayakkabı modelleri, çok yönlü oyuncular tarafından sıklıkla tercih edilir. Orta kesim ile üretilen ayakkabılar ise oyuncuların ayak bileklerini daha fazla serbest bırakır ve dönüş yeteneğini artırmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda orta kesim ayakkabı modelleri oyuncuların hızı için de önemlidir. Düşük kesim ayakkabı modelleri ise daha az hıza ihtiyaç duyan oyuncular tarafından tercih edilir. 

Basketbol Ayakkabısında Konfor

Maç sırasında oyuncuların konforlu hareket edebilmesi maçın ilerleyişi ve performans açısından oldukça önemlidir. Basketbol ayakkabısı nasıl olmalı sorusun en önemli cevaplarından biri konforlu yapıda olmalıdır.

Bu nedenle basketbol ayakkabıları oyuncuların konforlu hissetmeleri için özel olarak tasarlanır. Basketbol ayakkabılarının orta tabanları şok emici yumuşak malzeme kullanılarak tasarlanır. Bu sistem, oyunculara maç sırasında koşarken ve zıplarken enerji dönüşü sunar ve oyuncuların konforlu hareket edebilmesine olanak tanır.

Ayakkabıların dış taban bölümü ise zemin tutuşunu artıran ve kaymayı engelleyen malzemelerden üretilir. Bu durum oyuncuların maç sırasında kaymalarını engelleyerek oluşabilecek kazaların önüne geçilmesine yardımcı olur. Basketbol ayakkabıları özel bir kapatma sistemine sahiptir.

Bu sistem bağcıkların sabitlenmesini sağlayarak maç sırasında bağcıkların çözülmesinin önüne geçer. 

Basketbol Ayakkabısı Bileği Desteklemeli Mi?

Basketbol yüksek kondisyon gerektiren takım oyunları arasında yer alır. Bu nedenle oyuncuların dayanıklılığa sahip olması önemlidir. Basketbol ayakkabılarının bileği destekleyen yapıda bulunması ise oyuncuların maç sırasında gösterdiği performansı doğrudan etkileyen faktörler arasında bulunur.

Maç sırasında performansınızı destekleyecek ayakkabıların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler; ayakkabı tabanı, ayakkabının üst kısmı, dayanıklı olması ve ayak bileğini desteklemesi olarak sıralanabilir. Basketbol ayakkabılarının bileği destekleyen modelde tasarlanması, oyun esnasında bilek burkulması gibi istenmeyen kazalar ile karşılaşılması ihtimalini en aza indirir. 

Basketbol Ayakkabısında Taban Seçimi

Her yaşa uygun olarak tasarlanan basketbol ayakkabısı modelleri, esnek ve yumuşak tabanları ile oyun sırasında yüksek performansa ulaşmanızı sağlar. Rahat yapıya sahip olan basketbol ayakkabıları, maç sırasında hareket yeteneğinizi üst seviyeye çıkarırken sakatlanma ve yaralanma tehlikelerinin de önüne geçiyor.

Maç sırasında en rahat şekilde hissetmenize yardımcı olan basketbol ayakkabıları her yaşa ve cinsiyete uygun şekilde özel olarak tasarlanır. Basketbol ayakkabısı tabanı nasıl olmalı sorusuna cevap olarak esnek ve güçlü yapıda olmalı cevabı verilebilir. Tabanların bu özelliklere sahip olması, maç ve antrenman süreleri boyunca yüksek performans gösterilmesini sağlar.

Aynı zamanda basketbol ayakkabıları yüksek efor sarf edilen müsabakaların sorunsuz şekilde tamamlanabilmesi için darbe emici ara tabanlara sahiptir. Basketbol ayakkabılarının tabanlarında yaylanma özelliği yer alır.

Bu özellik ani sıçramalar sırasında ayak güvenliğinin korunmasını sağlar ve maç sırasında yapılan hareketlerin daha güvende hissettirmesine yardımcı olur. Basketbol ayakkabılarının taban özelliklerinden bir tanesi de kaymaz tabana sahip olmalarıdır. Kaymaz tabana sahip ayakkabılar maç sırasında kayma sonucu oluşabilecek herhangi bir kazanın önüne geçer. 

Adım Adım Basketbol Ayakkabısı Seçimi

Basketbol ayakkabısı seçimi maç ve antrenman sırasında göstereceğiniz performansı doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu nedenle kendinize en uygun basketbol ayakkabısını seçmek oldukça önemlidir.

Bu yazımızda yer verdiğimiz basketbol ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı ile kolay şekilde kendinize uygun olan modeli bulabilirsiniz. Ayakkabı seçiminde yapmanız gereken ilk şey hangi pozisyonda oynayacağınızı belirlemek olmalıdır.

Daha sonrasında renk, model gibi seçeneklere karar vermeniz gerekir. Belirlemeniz gereken diğer noktalar arasında ise bilek desteği, taban modeli ve esneklik gibi detaylar yer alır. Ayakkabı numaranızı da belirledikten sonra sizin için uygun modeller arasından tercih yapabilir ve kolay şekilde sipariş oluşturabilirsiniz. 

Basketbol Ayakkabısı Alırken Numara Seçimi

Basketbol yüksek performansa ihtiyaç duyulan bir takım oyunudur. Yüksek performans elde edebilmek için ise kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Bunun için ayakkabı numaranızı doğru şekilde belirlemek önemlidir.

Basketbol ayakkabısı numara seçimi sırasında kendi numaranızdan daha büyük ya da daha küçük ayakkabıları tercih etmek oyun sırasında sergileyeceğiniz performansı doğrudan etkiler. Eğer ayak numaranızı  bilmiyor ya da hangi numarayı alacağınıza karar veremiyor iseniz ayak boyunuzu ölçebilir ve ayak numaranızı kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Sneakerstr web sitesinde yer alan beden-numara tablolarını inceleyerek sizin için en uygun ayakkabı numarasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu